Учебна 2022/2023 година
Модул „Културните институции като образователна среда“
„Koтел гo oгън нe гopи, Koтeл гo caбя нe ceчe, в Koтeл ce лecнo нe влaзя.”
Taзи пeceн гopдo cа пяли пpeди 200 и пoвeчe гoдини cтapитe ĸoтляни в зaщитa нa cвoятa ĸpeпocт пpeд ĸъpджaлийcĸoтo нaшecтвиe нa Инджe и Kapa Фeиз. Taĸa пишe и днec нa cтeнитe нa ĸaлeтo, нa влизaнe в гpaдa. Hapичaт гo Koтeл „гpaд лeгeндa”, „люлĸa нa Bъзpaждaнeтo”, „гpaд иcтopия”, a няĸoй бeшe ĸaзaл: „Koтeл – тoвa e Бългapия!” Tpи пъти гopял и тpи пъти възĸpъcвaл ĸaтo фeниĸc из пeпeлищaтa, Koтeл и днec нocи възpoждeнcĸия дyx и бeлeг нa чиcтия бългapин, нa oня тpeвoжeн бългapин, вeчнo тъpceщ cвoeтo иcтинcĸo мяcтo в живoтa и иcтopиятa нa cвиднoтo Oтeчecтвo.
Националната програма предостави възможност на нашите ученици от ОбУ „Васил Левски“, гр. Бургас, кв. Горно Езерово, да съпреживеят събития и факти, свързани с историята и природните забележителности на неповторимия Котел.
B гpaдa ce нaмиpaт Πaнтeoн нa Гeopги Cтoйĸoв Paĸoвcĸи, Myзeй нa ĸoтлeнcĸитe възpoждeнци и Πpиpoдoнayчeн мyзeй, ĸoитo ca чacт oт Cтoтe нaциoнaлни тypиcтичecĸи oбeĸтa нa БTC.
Природонаучният музей в Котел е едно забележително научно и образователно явление в нашия културен живот. В него учениците се докоснаха до музейните експонати от природното разнообразие в Източна Стара Планина. Осъзнаха необходимостта за опазване на природните дадености и от съхраняване на хармонията между човека и природата.
В Πaнтeoна нa Гeopги Cтoйĸoв Paĸoвcĸи и Myзeя нa ĸoтлeнcĸитe възpoждeнци, учениците се запознаха с будители, просветители, бунтовници и революционери- котленски възрожденци, белязали българската възрожденска история със своя отпечатък: Coфpoний Bpaчaнcĸи –нaй-видния пpeдcтaвитeл нa Koтлeнcĸaтa ĸнижoвнa шĸoлa, д-p Πeтъp Бepoн – aвтop нa пълвия бългapcĸи бyĸвap, нa тaĸa нapeчeният „Pибeн бyĸвap” и yчeн, ocтaвил oгpoмнo твopчecтвo нa пeт чyжди eзиĸa; Heoфит Бoзвeли – opгaнизaтop и вoдaч нa бopбaтa зa нeзaвиcимa бългapcĸa цъpĸвa, yчитeл и пpocвeтитeл; Гeopги Paĸoвcĸи – идeoлoг нa нaциoнaлнo-ocвoбoдитeлнoтo движeниe; ĸaпитaн Гeopги Maмapчeв – извecтeн peвoлюциoнep – бopeц нaциoнaлнa нeзaвиcимocт и нocитeл нa виcoĸи вoeнни oтличия; Cтeфaн Бoгopиди, Гaвpaил Kpъcтeвич, Aтaнac Гpaнитcĸи и мнoгo, мнoгo oщe пpocвeтитeли, бyдитeли и peвoлюциoнepи ĸpeпили бългapщинaтa c пepo и мeч.Tyĸ в ĸилийнoтo yчилищe e пpecпивaл Πaиcий и тyĸ пoп Cтoйĸo Bлaдиcлaвoв (Coфpoний) / зa пъpви път пpeпиcвa „Иcтopия cлaвянoбългapcĸaя”. Tyĸ вceĸи ĸaмъĸ и ĸът нocят дyxът нa cвeтли имeнa и дaти.
И към края на това вълнуващо пътешествие, учениците се разходиха из живописното селце Жеравна, където сякаш времето е спряло, за да се докоснат и почерпят от изконния човешки порив към доброто, красотата и хармонията в творчеството на Й. Йовков, за да научат важен урок от идеологията на писателя, че най-висшата ценност на човечеството е човекът.
И през настоящата 2022-2023 учебна година учениците от прогимназиален етап на ОбУ “Васил Левски“, кв.“ Горно Езерово“ имат удоволствието да бъдат част от изпълнението на дейности по НП „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“ , модул „ Културните институции като образователна среда“.
Програмата дава възможност на учениците да се срещнат с културните институции, които оказват положителната роля на съвременната образователна среда. Тя подпомага интегрирането на отделните учебни предмети с различни видове изкуства, по-успешното усвояване на знанията и обогатява представите на учениците. Часовете, проведени съвместно със съученици и преподаватели извън класната стая, са запомнящи се за учениците, а в същото време дават представа за действителните обекти и обогатяват компетентностите и общата им култура.
На 01.11.2022 г.- Денят на народните будители, се реализира първата от заложените дейности за настоящата учебна година с цел: запознаване на учениците с историята на Несебър – един от най-старите градове в Европа и най-богат на архитектурни паметници от средновековието в България.
Учениците имаха възможността да се срещнат с „Културното съкровище, обвито в крепостни стени“ – старинната част на гр. Несебър, паметник на културата от списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство.
Пътуването до гр. Несебър срещна учениците с Археологическия музей, крепостните стени, Амфитеатърът, ранновизантийските терми, Базиликата „Св. Богородица Елеуса“, църквата „Св. Димитър“ .
Учениците останаха очаровани от духа на „Вечния град на брега на Черно море.
Учебна 2021/2022 година
Модул „Културните институции като образователна среда“
Продължаваме да провокираме любознателността и интереса на учениците от V, VI и VII клас, като им предоставяме възможност да се срещнат с още интересни и впечатляващи факти и събития, свързани с историята, , културата и природните забележителности на родината ни.
Изпълнението на планираните от ОбУ „ Васил Левски“, кв. „Горно Езерово“, гр. Бургас дейности по НП „Осигуряване на съвременна образователна среда“ – модул „Културните институции като образователна среда“ постига своите положителни резултати.
„Бялото злато”- в древността солта е била изключително ценна стока – скъпа и рядка. На 26.04.2022 г. се проведе посещение на Музея на солта в гр. Поморие. Учениците се запознаха с нематериалното културно наследство на древно Анхиало и значеннието от опазване и съхраняване на солниците като недвижим паметник на културата. Те проследиха основните природни закономерности за кръговрата на водата и резултатите от тези процеси и производството на сол чрез слънчево изпарение на морската вода. Учениците разбраха, че добиването на сол в района на Поморие е поминък, който векове наред е хранел местните хора. Според исторически източници солниците в района на Поморие са съществували още преди основаването на града (около V век пр.н.е.). От музея на солта се пренесохме в поетичния свят на млада бургаска поетеса.
В къщата-музей на Петя Дубарова в Бургас, учениците се докоснаха до творчеството на известната поетеса. Те се запознаха с произведенията от сборника „Аз и морето“. Различаваха и тълкуваха в избрано от тях произведение на бургаската поетеса – преживявания, настроения, близки с техните възприятия за света. Петя Дубарова оживя от миналото чрез своята човешка история и кратък творчески път.
На 17.05.2022 г. се проведе посещение на музей ТК Акве Калиде, гр. Бургас, кв. „Ветрен“. Мястото, събрало в себе си хилядолетна история.
Учениците посетиха изцяло реставрираната баня на Сюлейман Великолепни. Автентичността й се допълва от естествено и художествено осветление. Тя изпълнява функцията на действащ музей, в който учениците гледаха филм, създаден на базата на 3D мапинг. Той ги поведе на една виртуална разходка – от епохата на траките и легендата за Свещения извор на трите нимфи-изцелителки, през римската епоха, кръстоносните походи – до времето на Сюлейман Великолепни. Учениците се запознаха с паметници на тракийското и римското културно наследство. Разгледаха елементи и взаимовръзките между тях на различни култури и епохи и тяхното многообразие и значимост в нашето съвремие.
На финала сме по изпълнението на дейностите по НП „Осигуряване на съвременна образователна среда“ – модул „Културните институции като образователна среда“ . В края на учебната година, за да проверим наученото, учениците взеха участие във викторина на следните теми: „Традициите и обичаите на българите“ и „Открий съкровището“. Разгледаха в три презентации подбран снимков материал от реализираните посещения в културните институции, планувани по НП, след което го представиха под формата на изложба. Програмата за осъществяване на образователни дейности, свързани с опознаване на културното наследство в локална среда (квартал, село, град) и обвързването му с националния контекст предостави възможност на учениците накрая отново да обърнат поглед към местните културни институции и природни забележителности.
За целта на 24.06.2022 г. посетихме Народно читалище „Васил Левски“, кв. „Горно Езерово“ и околностите на ез. „Вая“ с ученици от VI и VII клас. Дейностите допринесоха за още по-доброто опознаване и ангажираност на учениците към родния край и неговите традиции и обичаи.
Беседата, която изслушаха от читалищния ръководител Димитрина Георгиева пренесе учениците в света на традициите, свързани с фолклорния празничен календар на местната общност: Кукери, Лазаруване, откриване на жътвата и Еньовден, който се отбелязваше в деня на нашето посещение. Вълнуващо преживяване за учениците беше да преминат през венеца от горски цветя за здраве и благополучие. А разходката до ез. „Вая“ – разположено между кв.Горно и Долно Езерово ги пренесе по гребена на Виа Понтика-„въздушната магистрала“ на мигриращи птици от цяла Европа и дом за близо 260 вида птици, 61 от които са включени в Червената книга на България.
Надяваме се и през следващата учебна година да продължаваме да провокираме любознателността и интереса на учениците от V, VI и VII клас от ОбУ „Васил Левски“ и да имаме възможност да се срещнаме с още интересни и впечатляващи факти и събития, свързани с историята, културата и природните забележителности на родината ни.
Учебна 2020/2021 година
Модул „Библиотеките като образователна среда“
На 28.06.2021 г. ученици от V и VI клас от ОбУ „Васил Левски“ посетиха Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ гр. Бургас с цел изпълнение на дейност за наблюдение на пясъчна кутия. Те останаха очаровани от всички пространства в Библиотеката. Посещението започна от детския отдел, където с голям интерес изслушаха обясненията на лектора, четоха книги. В детския отдел учениците участваха в интерактивно приключение на интерактивен магичен под. На него се появиха различни виртуални игри и отговаряха на различни въпроси под формата на виртуална викторина. Посещението продължи през заемна за възрастни за да научат от къде могат да вземат книги като пораснат, през откритите пространства и читалните. Децата видяха машината за почистване на книги и обещаха, че ще се върнат отново с голям интерес.
Във връзка с мероприятията по случай „Седмицата на четенето” и работата по проект „Библиотеката като образователна среда” в часовете за упражнение по БЕЛ – ИУЧ се използваха електронните четци, като се проведоха следните дейности – маратон на четене, четене по абзац и роли, четене с разбиране, под ръководството на учители по БЕЛ в прогимназиалния етап. Учениците от V, VI и VII класове с преподаватели Жана Казакова, Мария Радева и Надежда Купенова четоха в часовете по БЕЛ – ИУЧ от електронните четци, като се състезаваха за бързо и изразително четене. С много ентусиазъм и желание децата четоха приказки и се забавляваха. В училищната библиотека откриха и други книжки и приказки, които ги срещнаха с познати и забавни герои – Мечо Пух, Малкият принц, Пепеляшка, Алиса, Хитър Петър, Котаракът в чизми и много други. Ентусиазирани от състезанието, в забавна и приятна обстановка, учениците изживяха вълнуващи минути със своите помощници и приятели – книгите.
Всички ученици се включиха с голямо желание и интерес в четенето с електронните четци в приятната обстановка на библиотека. Развълнувани от срещата с любимите герои, учениците с нетърпение споделиха, че очакват скоро още по-вълнуващи срещи с интересните детски книжки.
На 28.05.2021 г. в НЧ „Васил Левски“ се състоя среща между учениците от ОбУ „Васил Левски“ и читалищният секретар Димитрина Георгиева. Предвидената дейност по НП „Осигуряване на съвременна образователна среда“, модул „Библиотеките като образователна среда”, бе във връзка с кариерното развитие на учениците от седми клас. На срещата присъстваха г-н Димо Желязков – кметски наместник и главен специалист по административната дейност, г-жа Станка Желева и г-жа Марийка Петрова – обществени деятели и жители на кв. Горно Езерово, г-жа Милена Жекова – ЗДУД в ОбУ „Васил Левски“, г-жа Надежда Купенова и г-жа Иванка Николова – класни ръководители на VII А и VII Б клас.
Читалищният деец Димитрина Георгиева запозна учениците с дейностите в библиотеката, работата с библиотечния фонд и с различни информационни източници. Гостите представиха пред учениците и техните учители своите професии и дейностите, свързани с тях. Г-н Димо Желязков им разказа за професията на полицая и ги мотивира да полагат усилия, за да успеят. Г- жа Станка Желева запозна учениците с професията продавач-консултант в магазин за дрехи, а г-жа Марийка Петрова им разказа за своята работа като касиер и работник в кухня. Срещата премина интересно и непринудено, обсъдени бяха възможностите за обучение, професионално развитие и реализация.