Учебна 2021/2022 година
От 3-ти до 5-ти май ОбУ „Васил Левски“ гр. Бургас бе домакин по НП „Иновации в действие“ модул 1 „Мобилност за популяризиране и мултиплициране на добри иновации между училищата“. Партньори по изпълнение на дейностите бяха училищата ОбУ „Христо Ботев“ гр. Стамболийски и ОУ “Гео Милев” с. Белозем. Гост на събитието беше и г-жа Жанета Димитрова – старши експерт, РУО Бургас.
Гостите наблюдаваха богата програма, която показа добри възможности за обмен на идеи и работещи иновативни практики.
Откритите уроци в иновативните паралелки на I клас по проект „Ключ за света“, стартирал през 2021/2022 учебна година, бяха насочени към усвояването на нови знания и практическото им приложение.
И през трите дни на мобилността учениците показаха богата музикална култура, умения за музикален съпровод, знания за български народни обичаи и традиции, изпълниха фолклорни песни и танци и се превъплътиха в приказни герои.
През последния ден от визитата гостите наблюдаваха демонстрации на добри практики в IX клас. Те посетиха учебната кухня, а учениците показаха завидни готварски умения.
Директорите на трите училища споделиха полезността от НП „Иновации в действие“ за обмен на иновативни практики и изразиха готовност за сътрудничество и мултиплициране на добрите практики.
ОбУ „Васил Левски“, гр. Бургас участва в НП „Иновации в действие“ за трета поредна година, демонстрира опит в иновациите и добрите практики в обучението и образованието.
Учебна 2020/2021 година
Ученици и учители от три училища обмениха опит и добри практики.
В изпълнение на дейностите по програмата, на 31.05.2021 ОбУ „Васил Левски”, град Бургас посрещна своите гости от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ с. Чешнегирово и ОбУ „Св. Св. Кирил и Методий“ с. Просеник.
Учениците от II a клас демонстрираха иновативна практика в направление, свързано с традиционните занаяти и приложното изкувство. Под надслов „Детска работилница“ малките творци декорираха подарък сапун за любим приятел, използвайки техниката мокро пластене.
Предприемачите от ІV а клас показаха своите експертни познания и умения за правилен избор на място и средства за стартиране на собствен бизнес. Разделени на 3 екипа всички работиха по поставени конкретни задачи, а именно – екип от архитекти, строители и консултанти. Задачата на консултантите бе да разработят бизнес план за изграждане на ферма, архитектите начертаха архитектурен план, а строителите изградиха модела от конструктори. Наши консултанти в областта на подходящ избор за място и изграждане на пречиствателна станция бяха съучениците ни от пети иновативен клас с ФУЧ „Ученическа Еко академия“. С направените опити те обосноваха правилният избор, който да направим.
Младите фермери от III а и III б клас демонстрираха практически знания и умения на тема: „Продуктите от моята ферма“. По време на бинарния урок те обясниха колко е важно да се консумират екологично чисти храни и показаха как се приготвят те. С цел предприемачество и реклама учениците изготвиха брошура с продуктите, които произвеждат в своята ферма „Здраве“.
Учениците от IV б клас надградиха своите знания за социалното предприемачество в открит бинарен урок на тема „Социален магазин“. Те изпълняваха функциите на работници в цех за производство на еко-чанти и изработиха такива от хартия, като спазиха технологичните етапи и приложиха различни техники – прегъване, рязане, свързване на неподвижни елементи, апликиране. Децата от екипа към социалния магазин, спазвайки санитарно-хигиенните изисквания, пакетираха и етикираха хранителните продукти, получени директно от ферма „Здраве“.
Посещението приключи с работна среща между екипите на трите училища. Те осъществиха обмен на опит и знания в иновативното образование. Това беше втората планирана мобилност по националната програма, като в периода 10-12.05.2021 г. педагозите и учениците от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, с. Чешнегирово демонстрираха своите иновации в действие.
Гостуващите екипи на ОбУ „Васил Левски“, гр. Бургас споделиха своите наблюдения, че позитивната учебната среда и обновената материално – техническа база, в комбинация с професионализма на педагозите и функционалните упражнения мотивират учениците и ги подготвят за живота.
Всички участници в програмата изразяват желание за бъдещи съвместни дейности, сътрудничество и обмен на опит и добри практики.