НП „Изучаване и съхраняване на традициите и историята на българската армия“


Денят на храбростта и празник на Българската армия е официален празник в
Република България – професионален празник на военнослужещите, който по традиция
се отбелязва всяка година на Гергьовден – 6 май.
Във връзка с изпълнението на заложените дейности по Национална програма
„Изучаване и съхраняване на традициите и историята на българската армия“ Модул 1,
учениците от първи гимназиален етап почетоха празника, като разработиха
информационни материали, свързани с историческото минало на българската армия и
тържественото му отбелязване от 1880 г. до днес.
В подготвената презентация, те запознаха съучениците си и с дейностите на
Националния военноисторически музея, Националния исторически музей и музея на
авиацията край Пловдив, с което обогатиха познанията на съучениците си с
постиженията на българската армия.

  • Създаване на музеен кът. Събиране на информация и създаване на база данни,   посветени на бойната слава на българската армия.
  • Провеждане на срещи с наследници на участници във войните за национално обединение;
  • Грижа за войнишки паметник или паметник, посветен на конкретна личност, свързана с историческото минало на българската армия;
  • Разработване на информационни материали, свързани с историческото минало на българската армия и с Деня на храбростта и празника на Българската армия – 6 май;
  • Тържествено отбелязване на Деня на храбростта и празника на Българската армия – 6 май.

Една от важните задачи на българското образование е да спомага за изграждането на стабилна ценностна система у подрастващите, в която патриотизмът заема особено място. 

Към края на учебната 2023-2024г. учениците от ПГЕ на ОбУ “Васил Левски“ реализираха заключителните дейности по НП „Изучаване и съхраняване на традициите и историята на българската армия“ 2023г., Модул 1.

Във връзка с опознаване и изразяване на почит и уважение към загиналите войни и  военните паметници с местно значение, учениците  и техните ръководители положиха венец пред Паметната плоча на  Военния клуб с имената на 300 загинали бургазлии във войните за национално обединение.

За да допълнят своите познания за героизма на Двадесет и четвърти пехотен черноморски полк, участниците по дейностите посетиха и  Регионалния исторически музей -Бургас- на тема „Урок по родолюбие“.                                                                    Беседата, която ни беше поднесена впечатли с интересните факти за участието на полка във войните за национално обединение: Балканската война (1912 – 1913) полкът е част от Втора бригада на Трета пехотна балканска дивизия. През Междусъюзническата война (1913) остава в същата организационна структура и води боевете. През Първата световна война (1915 – 1918) полкът влиза в състава на 1-ва бригада от 3-a пехотна балканска дивизия (Втора армия). През Втората световна война взема участие във втората фаза на заключителния етап на войната.                                                                                         Докосване до музейните експонати и бойната слава на българската армия са дейности,  засилващи  усещането за принадлежност към общността на училището, населеното място и държавната ни граница и възпитава признателност у подрастващите граждани на Република България.

В периода 05-10. 08. 2024г. учениците от първи гимназиален етап на ОбУ „Васил Левски“ взеха участие в провеждането на Национален форум по Модул 2 за обучение и представяне на добри практики на ученици, участващи в дейностите от Модул 1 към НП „Изучаване и съхраняване на традициите и историята на българската армия“, проведен в Национален военен университет „Васил Левски“, гр. Велико Търново.

Участието в Модул 2 провокира у учениците чувството на уважение към храбростта на българите от миналото и настоящето, интерес към историческото ни минало и героизма на Българската армия, както и разшири знанията им за значими дати и събития от българската военна история.

Организираните обучения и игри със състезателен характер допринесоха за подобряване на комуникативните и лидерските умения на участниците при взаимодействие и работа в екип, както и във възпитаване и поддържане на патриотичния дух на подрастващите.

Архив