На 23.03.2023г. Милена Стоянова- преподавател в прогимназиален и гимназиален етап, участник в третата мобилност по програма „Еразъм+“, проект „Емпатично и отворено училище“, представи информация пред преподавателите от ОБУ“Васил Левски“, свързана с третата обучителна среща, проведена в гр.Кония, република Турция в периода 06.03.-10.03.2023г.
Основните акценти в проведеното обучение бяха поставени върху темата за отпадането на учениците от системата на образованието, задържането им в училище и изграждане на мотивация за бъдеща реализация.
Преподавателите от ОбУ“Васил Левски“ бяха запознати е с програмите в турската образователна система, свързани с училищна психологическа подкрепа и консултиране и работа с родители. Беше поставен и акцент върху въвеждане на интерактивния инструментариум в училище: Class Dojo, Bloomz, Frame VR.IO., улесняващ връзката между родителите и училището.
Госпожа Стоянова сподели също впечатления от наблюдение в лицея „Erbil Koru Anadolu” и други две училища -„Yazir Sehit Osman Kucukdillan Anaokulu“ и „Mustafa Buykukkaplan kiz Anadolu imam hatip lisesi”, за прилагането на колективните методи и инструменти, подпомагащи повишаването на емпатията в училище, а именно: Peer tool 1: Jigsaw, Peer tool 2: Placemat, Peer tool 3: Blind trio, Peer tool 4: Visit the museum, Peer tool 5:The border.
На 08.12.2022 г. екип от преподаватели в ОбУ „Васил Левски“ представиха добри практики, усвоени по време на мобилности по програма „Еразъм+“, проект „Емпатично и отворено училище“.
Събитието има за цел да съдейства за повишаване на информираността в училищното образование на програма „Еразъм+“ и да помогне за обмяна на идеи и добри практики между участниците в мобилностите на европейско и национално ниво. На информационната среща бяха представени целите и дейностите по проекта.
Официален гост на събитието беше Жанета Димитрова – ст. експерт по чужд език и по майчин език в РУО – Бургас. Госпожа Жанета Димитрова разказа за проекта и дейностите по реализирането му, как емпатията и емоционалната интелигентност са неразделна част от учебния процес.
На форума присъстваха директори, заместник-директори и учители от седем училища – ОУ“Елин Пелин“ – гр. Бургас, ОУ“Св.св.Кирил и Методий“ – с. Равнец, СУ“Константин Петканов“ гр.Бургас, ОУ“Атанас Манчев“ – гр.Айтос, ОУ“Найден Геров“ – гр.Бургас, ОУ“Христо Ботев“ с.Маринка, ОУ“Христо Ботев“ – гр.Бургас, кв.Долно Езерово.
Милена Жекова – заместник-директор в ОбУ“Васил Левски“, запозна участниците в срещата с дейностите от втората мобилност по проекта – добри практики и структура на белгийската образователна система, видове и работа на неправителствените организации, свързани с училищния живот. Тя допълни, че работата по европейски проекти дава нови възможности и хоризонти за обмен на добри практики между учебните институции в Европа, стимулира се мотивацията на учители и ученици, развиват се компетентности за комуникация, общуване и учене.
Донка Динева – ст.учител в начален етап представи колективни методи и инструменти, които подпомагат работата на учителя в класната стая: Peer tool 1: Jigsaw, Peer tool 2: Placemat, Peer tool 3: Blind trio, Peer tool 4: Visit the museum, Peer tool 5:The border. Разказа пред участниците как дигиталните приложения и груповата работа подпомагат мотивацията на учениците за активност и равнопоставеност в учебния час.
Участниците в срещата приложиха на практика два от инструментите за групова работа и се убедиха, че те помагат на децата да са толерантни, подобряват тяхната мотивация за учене и усвояване на знания и умения. Работейки в екип, учениците влизат в емоционална – когнитивна емпатия, изразяват свободно своите емоции, мисли, чувства, поставят се на мястото на другия, гледат през неговите очи. Опознават не само своите емоции, но съпреживяват и емоциите на другите.
Всички участници бяха единодушни, че именно неформалното учене, ученето чрез правене и преживяване превръща ученици и учители в партньори в класната стая, приобщава всички участници в учебния процес и ги мотивира за работа, учене и преподаване чрез емоции, активност и съпричастност.
На 06.10.2022 се проведе Вътрешноинституционално обучение на тема “ЕМПАТИЧНО ОТВОРЕНО УЧИЛИЩЕ“ по проект ЕРАЗЪМ + „EOS, Empathic and Open School“ (Емпатично и отворено училище), споразумение No 2021-1-FR01-KA220-SCH-000032791.
Представена беше темата Peer tool 2: Placemat и Peer tool 3 : Blind trio.
Госпожа Донка Динева представи, чрез лекция и практически занятия, видовете емпатия, както и способи за нейното развиване сред учениците. Емпатията – като средство за повишаване на мотивацията за учене, за преодоляване на обучителните дефицити и за предотвратяване на преждевременното отпадане от образователната система. Използването на емпатията помага на учениците да работят заедно по групи, да изразяват емоциите си и да си помагат. По този начин всяко дете, работейки в групата, се чувства пълноценно.
Обучението беше полезно с това, че показа как редовните и повтарящите се колективни ситуации в класната стая стимулират когнитивната емпатия.
Присъстващите учители споделиха, че с удоволствие ще приложат показаните методи в учебните часове.
„Ако ти никога не опиташ, никога няма да знаеш.“ – проф. Зана